Rozdily v zapisu href

Jakej je rozdil mezi temahle zapisama:
<a href="neco.htm">
<a href="/neco.htm">
<a href="./neco.htm">
ten prvni je kdyz mas oba soubory u sebe..
ten druhej neznam..
ten treti o slozku vis...
asi :D
omg..
ten prvni a ten treti sou uplne stejny
ten druhej je odkaz na neco.htm v rootu
a chybi ti <a href="../neco.htm"> - to je o slozku vys.
2 zlý dítě:
no, to opravdu jen asi.
Jasný (teda skoro) - nechápu ten href="../bla.htm"
Muzes to vysvetlit na nejakym prikladu, pls?
MF : njn , :D

Myflower: jo ja jo :)

mas slozku neco a v ni slozku neco2 soubor neco2.htm a z toho neco.htm chces odkazovat o slozku vys tj do slozky neco, kde je soubor neco.htm :D

takze..

neco/neco2/neco.htm > neco/neco.htm
MojeKytka: seš ve složce "nekde\loleQ\boleQ" kde máš index.php a media.css

../zadeQ.php znamena ze vezmes soubor "zadeQ.php" ze slozky "loleQ"
Kdyz si nejste jisti, tak to sem nepiste, dyt akorat vsechny zmatete...
a) Jsem asi úplnej ignorant, troll, trotl... Prostě to nechápu, ale nenamáhejte se, ptze si vystacim jen s bla.htm a /bal.htm...

b) Kdyz mi nekdo rika "Flowere", este to beru a nic nerikam, ale rikat mi "MojeKytko, Kiticko" apod. to uz nezkousnu, takze mi tak prosimvas nerikejte...
2My Flower: to je tím, že oni se to snažili podat "vtipně". Ty dvě tečky na začátku prostě prohlížeči říkají: hledej ten soubor o adresář výše.
Příklady
Máš adresář mujweb, v něm soubor priklady.html a podadresář priklady. V podadresáři priklady máš soubor priklad1.htm a chceš z něj odkázat na soubor priklady.html, který je o adresář výš (v TotalCommanderu taky klikáš na dvě tečky [..], když chceš o adresář výš). Takže odkaz bude <a href="../priklady.html">Návrat zpět</a> - tzn. prohlížeč "vyskočí" o adresář výš do adresare mujweb a zobrazí soubor priklady.html.
Samozřejmě můžeš nechat prohlížeč "vyskočit" o kolik úrovní chceš, např. o dvě - <a href="../../nejakastranka.html">Návrat zpět</a> atd.
Stejně tak pokud máš v adresáři mujweb ještě další podadresář zkousky a v něm soubor zkouska1.html a z tohoto souboru se chceš odkázat na soubor priklad1.html, který se ale nachází v jiném podadresáři:
<a href="../priklady/priklady.html">Návrat zpět</a> - tzv. prohlížeči běž o adresář výš, pak vlez do adresáře priklady a zobraz soubor priklad1.html.

Trochu jsem se rozepsala, ale mám dneska dobrou náladu :-D
Hurá - moc díky, konečne jsem to pochopil :-D
nj, este abys to od zensky nepochopil ;)
Takze shrnuti:
.. znamena neco jako "adresar_o_uroven_vys"
. znamena "tento_adresar"
/ na zacatku znamena "nejvyssi_mozny_adresar", tedy v nasem pripade korenovy adresar webu (je to vlastne to lomitko na konci http://mujserver.cz/ )
/ ktery neni na zacatku oddeluje od sebe adresare, prip. soubory od adresare.

Zapis (co znamena):
/index.html = soubor index.html v korenovem adresari
./index.html = soubor index.html v soucasnem adresari (tedy v tom, ve kterem se nachazi soubor, ze ktereho na nej odkazujes)
../index.html = soubor, ktery je o adresar vys, nez je soubor, ze ktereho odkazujes
../../index.html = soubor index.html, ktery je o dva adresare vys, ...
blabla/xyz/../index.html = soubor index.html, ktery je v podadresari blabla - vlastne se presouvas do podadresare blabla a pak jeste do xyz, ale pak zas o jeden vyse, tedy zpet do blabla.
/../index.html = to je blbost, protoze "/" je nejvyssi adresar, tudiz zadny vyssi adresar (..) neexistuje
A já měl vždycky za to, že jedna tečka tě odkáže na kořenovej adresář..
ne, to lomitko na uplnym zacatku. na linuxu / a na windows \