Mysql - fc index()

K čemu je?
co jsi na tom nepochopil po precteni manualu ?
Ten jsem nečetl, co jsi myslel^_^.
A k cemu tu funkci potrebujes ??? ;~)

Radek
ses si jisty, ze takova fce existuje ? ;)
ty tvoje dotazy, to se na me nezlob, jsou vzdycky nejake divne
V PHP takova funkce neexistuje ... ani v SQL ... ani v MySQL :)

Ale jestli myslis Lukasiku takovy to ...

CREATE TABLE test (
id INT NOT NULL,
last_name CHAR(30) NOT NULL,
first_name CHAR(30) NOT NULL,
PRIMARY KEY (id),
INDEX name (last_name,first_name)
);

... tak to INDEX neni funkce, ale konstrukt, kterym se vytvari index nad danym sloupcem/sloupci ... tzn. ze se vytvori datova struktura pomoci niz se rychleji vyhledava v tabulce pres udaje, ktere jsou v tom indexu zahrnuty.

Radek
To jsem měl na mysli! Díky... Ačkoliv jsem to nepochopil... Trocha více laicky...:o).
Na tom neni nic slozityho k chapani :o)

Pokud zadas treba v SELECTu podminku WHERE sloupec='hodnota', tak DB stroj musi prolezt celou tabulku radek po radku a kouknout se, ktery radky podmince vyhovuji. Tomu se rika FullScan, coz je pri vetsim obemu dat pomale.

Proto je moznost vytvorit Index, coz je jakasi stromova struktura pomoci niz se v tabulce rychleji vyhledava. Pri pormince WHERE sloupec='hodnota' pak DB stroj nemusi delat FullScan, ale podle indexu nalezne pozadovany zaznam(y) rychleji.

Samozrejme to ale neco stoji. Pri kazde manipulaci s daty v tabulce (INS, UPD, DEL) se musi i aktualizovat prislusne indexove soubory a ty samozrejme take zabiraji nejake misto.

Index se automaticky vytvari nad Primarnim Klicem tabulky (predpokada se, ze prave podle nej se v tabulce bude nejcasteji hledat)

Pokud by to bylo stale nejasne, zkusim zas nejakou metaforu (doufejme, ze to dopadne lepe nez s tou moji session X chlivek :)

Pokud bys mel v telefonim seznamu najit cloveka ne podle adresy, ale podle jeho tel. cisla, musel bys projit cely seznam radek po radku ... tj. FullScan ;~)

Index by v tomhle pripade znamenal neco jako seznam vsech tel. cisel serazenych podle jejich hodnoty (abys to rychle nasel nebo v nejake stromove strukture) a u kazdeho tel. cisla by bylo uvedeno na jake strance a radce telefonniho seznamu se nachazi.

Radek
teda kraaasne jsi to vysvetlil ;-)
To vis ... dlouhodoby pripoutani na luzko se na me zacina projevovat :o)

Radek