select trocha inac (premna)

Heelp, neviem z databazy vybrat jednu vec:( vlastne viem..ale nie tak ako potrebujem a riesenie som doteraz nenasiel.. najprv objasnim situaciu

tabulka vyzera takto

cislo_autobusu id_zastavky
1 1
1 2
1 3
1 5
1 27
2 1
2 6
2 24
2 5
3 12
3 20
3 3
3 14

a teraz.. vocogo ?:)
potrebujem selecnut autobus ktory ide cez zastavku s idckom 1 (to su dve take autobusy) a ktory ide AJ cez zastavku s idckom 5 (to su tiez dva autobusy)

ked dam select cislo_autobusu from moja_tabulka where id_zastavky = 1
tak mi vyhodi povedzme autobus cislo 1 alebo 2
potom dam select cislo_autobusu from moja_tabulka where id_zastavky = 5 tak mi vyhodi autobus cislo 1 alebo dva

ja potrebujem selectovat tak aby mi vyhodilo len autobus cislo jedna pricom to vsetko musi byt v jednom selecte
vysledkom bude to ze clovek si da vyhladat autobus ktory prechadza nejakou trasou.. a bola by blbost keby mu vyhodilo ze nastupi do autobusu cislo jedna (id 1 ma aj bus jedna) a vystupi z autobusu s cislom 2 (id 5 ma aj bus dva)

proste.. napisem haluz, ale takto to potrebujem

$select = select autobus from moja_tabulka where id_zastavky = 1 and id_zastavky = 5

no takto to samozrejme ze nepojde, takto by to slo keby som mal na jednu zastavku jedno jedinecne pole (bus, zastavka1,zastavka2... a podobne)

neviem ci som dobre vysvetlil co potrebujem... :(
ale ked ste ma poxopili tak pls help
Zkoro ses trefil:
$select = "SELECT `autobus` from `moja_tabulka` where `id_zastavky` = \"1\" and `id_zastavky` = \"5\" ;";

A tak to jde s proměnnou:

$select = "SELECT `autobus` from `moja_tabulka` where `id_zastavky` = '$zastavka' and `id_autobus` = '$autobus' ;";
hehm, no prve som skusal (aj ked to je podla mna nezmysel)
ved ja to tak nemozem selectovat
ja mam v jednom poli jeden zaznam
nemozem dat select autobus from tabulka where id_zastavky = 2 and id_zastavky = 3 ked tam mam zapisanu len jednu zastavku
mozem to vyberat po jednom, najprv si mozem vybrat vsetke autobusy co idu cez zastavku 1, potom vsetke co idu cez zastavku 3 a potom najst taky ktory ide aj cez 1 a aj cez 3
no a ten sql prikaz potrebujem.. to vyssie mi nefacha alebo som to nepochopil:(
Tys to psal normálně v SQL, nebo na stránce?
Tak to faří v SQl:

SELECT *
FROM `moje_tabulka`
WHERE 1 AND `autobus`
LIKE '1' AND `cislo` LIKE '2'
ORDER BY `autobus` ASC LIMIT 0 , 30
koxo:) vdaka :) ako skoro vobec nerozumiem vztahy medzi tymi like co si pisal v tom sql ale fici to :) takze vdaka :)
cislo a autobus jsou ména sloupců
1 a 2 jsou položky v těch sloupcích

na a najde se výsledek, který se rovná autobusu(1) a cisla(2) a ty se vypíšou :-)
Vyzkoušej tohle:
select distinct bus from autobusy where zastavka in (1,5);

JLo