poraďte mi prosím z include

Zdravim vsechny, ucim se par dnu php z webů ale s tímto potrebuji trochu pomoci:

<? php include-once ("funkce.php"); ?>

Dejme tomu že soubor funkce.php obsahuje spoustu dalších funkcí, příkazů, polí.... a já chci vypsat pouze jeden z nich. Při výše uvedeném příkladu INCLUDE se ale načtou všechny ECHA, PRINTY...

jistě existuje nějaká zkratka nebo finta jak do INCLUDE vložit nějakou značku pro takové vypsání ?

díky za odpovědi , neposílejte mi prosím odkazy na Anglické texty, jsem starší ročník, maturoval jsem ještě z ruštiny - anglicky umím jen základy)
Věřím že tě nadchne třeba http://www.softtime.ru/bookphp/help.php :-))
<HTML>Tak pro vysvětlení:
Tvrzení "načtou se všechny echa, printy..." není přesné a svědčí o pravděpodobném nepochopení fungování PHP a include.

Pokud PHP narazí při zpracování skriptu na include/include_once/require/require_once, vezme zadaný soubor a (jako) "vloží" jej do skriptu na místo toho include. Vložené PHP příkazy se potom normálně interpretují, jako by byly součástí zpracovávaného skriptu. Okolí PHP bloků se vypíšou.

Pokud tedy inkludovaný soubor obsahuje echa a printy, vypíšou se. Pokud obsahuje funkce, lze je volat (mohu mít v souboru funkce.php nadefinovanou funkci f a potom za include_once("funkce.php"); zavolat f();), pokud obsahuje proměnné (a pole), lze je použít.

Jestli jsem Váš dotaz pochopil správně - máte ve funkce.php nadefinované nějaké pole:

$pole = array(...);

A chcete je vypsat v hlavním skriptu:

include_once("funkce.php");
print_r($pole);

PS: Příležitostí naučit se angličtinu je v poslední době mnoho a čím víc jazyků umíte, tím vícekrát jste člověkem.

PPS: Ty nejpoužívanější PHP funkce mívají i českou manuálovou stránku - hledejte na googlu manual php, případně php název funkce.</HTML>