Správné zobrazení času vložení příspěvku

Mám problém. Dělám své první CMS pro web naší školy a zatím to testuji pouze na localhostu. ale i tam mam problem s tim, ze se mi nezobrazuje spravne cas, kod sice obsahuje cast ve ktere je UNIX_TIMESTAMP, ale to podle me neni problemem, je tu nekdo , kdo by mi s tim pomohl? Tady je část zdrojáku

$dnes = Date ("YmdHis");

$vysledek = mysql_query(
"
SELECT clanky.id_clanku, autori.jmeno, autori.email, cesta, clanky.rubrika, rubriky.rubrika, clanky.nazev, uvodnik, pristupy, UNIX_TIMESTAMP(datum) as datumcas
FROM clanky, autori, rubriky, pocitadlo
WHERE clanky.autor = autori.id_autora AND
clanky.id_clanku = pocitadlo.id_clanku AND
clanky.rubrika = rubriky.id_rubriky AND
clanky.autor = autori.id_autora AND
clanky.datum <= $dnes
ORDER BY datum DESC
") or die("chyba");

while($zaznam=mysql_fetch_array($vysledek))
{
$datum = strftime("%d.%m.%Y", $zaznam["datumcas"]);

$data = "<div class=\"nadpis\">\n" ;

zbytek zdrojového kódu není potřeba, tam už jde pouze o nastavení zobrazení článku. čas který se zobrazuje je 1.1.1970, tedy začátek éry UNIX, opravdu uz nevim jak to mam delat, a verte mi ze bych vas tu nikoho neotravoval, kdybych to predem nekolikrat neuspesne. Díky předem
1) $dnes = Date ("YmdHis"); ----> ... clanky.datum <= $dnes ...
Nějak se mi nechce věřit tomu, že tohle funguje. To máš opravdu v DB čas ve fromátu ROKměsícDENhodinaMINUTAvteřina?
Nemělo by tam být spíš $dnes = date ('U'); ?

2) v $zaznam["datumcas"] je opravdu unixový timestamep?

3) $datum = strftime("%d.%m.%Y", $zaznam["datumcas"]); je závislé na správném nastavení lokálního prostředí na serveru. Buď to zkus přes date('j. n. Y', $zaznam['datumcas']), nebo si zkontorluj nastavení setlocale (pod Windows tuším nefunguje)

4) pokud nepomohlo, nechápu otázku... :)
Myslím že by to určitě pomohlo, kdybych v php nebyl taky analphabet, :) jak poznam, jestli je v $zaznam['datumcas'] UNIx_TIMESTAMp, _?
Mam pocit, ze si trochu pletes pojmy .. :

unix timestamp je pocet vterin od roku 1970, a vraci jej funkce time(),
tve pouziti $dnes = Date ("YmdHis"); mi prijde jako silena zmet .. vygeneruje ti to totiz cas ve tvaru RRRRMMDDHHIISS (navic takovy typ v mysql neexistuje - musel bys to mit od zakladu ukladane jako (VAR)CHAR, coz predpokladam nemas).

Jak to ma byt aby vse fungovalo spravne zavisi na pouzitem sql datovem typu ve sloupci ´datum´...

___
Mimochodem, z logickeho hlediska nechapu pouziti teto podminky (cas drivejsi nez dnes..) - opravdu budes mit v databazi clanky s casem vytvoreni v budoucnosti? :)
X-Ray (theexit.wz.cz)
Tez se priklanim k typu DATE, v databazi pak vidis primo cas a zas tolik policek to nezabere.

`game_lastdate` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00',

INSERT ... DATE()
Ja to teda delam tam, ze si datum generuji pres PHP, aby jsem to mel shodne pro 3 nasledujici SQL.

Par tipu k CMS
* idealni je ukladat do SQL i na disk (cache). Pro prohlizeni je rychlejsi zobrazovat HTML stranku
* Vyhledavani
* kontakty na zamnestnance
* u kazde polozky ukladat datum vytvoreni, nick, upravy, nick - pak nemusis tezce dohledavat, kdo to vytvoril a kdo to upravoval
* par CMS pouziva log-akci (pridani, upravy, smazani) do databaze. Muzes to provadet do databaze nebo do souboru
* mrkni na DocuWiki, jednoduchy CMS pracujici bez databaze, ma vyhledavani. Editace je trosku narocnejsi, kdyz tam neni Wysiwig
* kazdou upravu muzes provadet tak, ze puvodni presunes do vedlejsi tabulky, ktera je kopii aktualni a pridas proste novy zaznam. Cimz ti zustanou vsechny zmeny. Obvykle to u HTML stranek nezabira tolik mista. Tim padem nepotrebujes ukladat autora uprav, ale.
* u SQL tabulek pouzivej spravne indexy.
peta::: Opravdu dobrá rada nad zlato :-)
Co asi podle tebe znamená: "Myslím že by to určitě pomohlo, kdybych v php nebyl taky analphabet..." ?
Laminat (lama.webzdarma.cz)
Zakladni skola - ucitelka zakum - Odpovidejte celou vetou.
Ve tvem prispevku nevim, na co reagujes.
Jo taaak, x-ray napsal vetu... Tak to napisi, boje! Proc si kazdy mysli, ze jsem telepat?
Děkuji, ja na to asi nějak příjdu, i když jsem uplně dutej. Zatím se raději budu snažit vytvořit to nahrati CMS na server. Možná tu ještě od někoho budu potřebovat poradt:D