Nefunkční PHP

Ahoj, vím že toto se tu už řešilo hodněkrát. Z rad která jsem si přečetl jsem se poučil, ale stále mi php nefunguje :-(. Mám jeden soubor index.php, který obsahuje jak kod html, tak php. Bohužel, mi to hlásí chybu hned na prvním řádku souboru. (tam je hlavička html, kterou vygeneroval ps pad - chyba tam nejspíš nebude). ukázka kodu:

takto hlavička souboru začíná.
01. <?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>
02. <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
03. "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

Takovouto chybu mi to hlásí..
Parse error: syntax error, unexpected T_STRING in /3w/wz.cz/m/mactha/index.php on line 1

Děkuji za každou radu.
Otázka k zamýšlení ;) Jak se pozná, že daný úsek je HTML nebo PHP? Případně. Jakým způsobem do HTML vložím PHP kód?

Jestli dokážeš na otázky odpovědět, tak se pořádně podívej na první řádek a zjistíš proč.

XML definice a PHP definice jsou si na potvoru stejné. Proto jejich sblížení způsobuje komplikace.
Pokud už tam musí být oba, tak se musí XML definice ošetřit. Nejjednodušeji tak, že to dáš do echa. Takže první řádek uprav do podoby:

<?php echo '<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>'; ?>

Kdyby toho bylo hooodně, tak je možnost to upravit i globálně tím, že se vypne PHP direktiva short_tag=off. Toto nastavení vyřadí z parseru krátkou variantu <? a neovlivní tak XML.
Děkuji mockrát, už to funguje. S tímto jsem se ještě nesetkal. Zarazilo mě, že to na localhostu běží a tady se tomu nechtělo.. Na ty první otázky odpovědět s největší pravděpodobností dovedu.. Bez toho by to šlo jen s těží.

Děkuji za pomoc..