nebližší id od id

Když mám třeba id 18, jak mám najít nejbližší id v tabulce /např. když mě chybí id 19 (článek byl smazán) tak jak zjistim, že tam neni a je 20?

mám odkaz
<a href="cely_clanek.php?id=<?echo $r["id"] - 1?>">Starší</a>

ale když se odečte 1 id a článek neexistuje až o jedno dál tak je konec....
SELECT id FROM tabulka WHERE id > 18 LIMIT 1
Totální jistota:

SELECT id FROM tabulka WHERE id > 18 ORDER BY id LIMIT 1

Najde nejbližší vyšší.
A nebo to nevybirat podle id, ale podle data, treba...
Podle data (formát d,m,r; h:m:s) mi to nefunguje - řadí jak chce
Sice si myslím, že moje řešení je efektivnější (hledat podle id, které bývá primárním indexem), ale jistě existují i jiná správná řešení.

Řazení podle data funguje bez problémů. Jaký typ sloupce datum máš ve tvé tabulce?
no, když si v tabulce založíš sloupeček timestamp nebo datetime, a plníš ho fcí now(), tak se to podle toho dá seřadit.
Přímo takto (třeba):
alter table xxx add column pridano_date datetime;
pak vlozis now()
a vyrobis
select * from xxx order by pridano_date desc|asc;
to zbi: varchar(50)
no, pokud je moc řádků, není důvod nedat na sloupeček s datem taky index, ne?
Zbynek: no jo, ty máš sloupec datum typu VARCHAR (myslel jsem si to) a divíš se, že ti to třídí blbě. Musíš ho předělat na typ DATE, DATETIME nebo TIMESTAMP. Pak to bude třídit správně.

http://dev.mysql.com/doc/mysql/en/datetime.html

MzM: jistě, psal jsem, že správných řešení existuje více. Přesto si myslím, že třídění podle id (číslo), které je primárním indexem je rychlejší než třídění podle datumu, který je klasickým indexem. Obzvlášť pro velký počet řádků. Nicméně na WZ velký počet řádků stejně nehrozí, takže to asi vyjde časově nastejno.
Díky, ještě mám dotaz, psal jsem ho už jinde, ale nikdo neodpověděl, jak to mám setřídit podle abecedy (např. sloupec text) co mám dát místo otazníku:

SELECT id FROM tabulka ORDER >>?<<
SELECT id FROM tabulka ORDER BY nazev_sloupce_text

Pokud bys chtěl třídit pozpátku (z => a):

SELECT id FROM tabulka ORDER BY nazev_sloupce_text DESC

Zkus si to v phpMyAdminovi a hned uvidíš výsledek.