MySQL s čím začít?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, k čemu vlastně MySQL slouží, případně jak s ním začít?
MySQL je databázový server (zde slovo server znamená prakticky službu, nemusí (i když může) se nutně jednat o samotný stroj v síti, jak si někteří mylně představují) - tedy datové úložistě (pokud nevíš, co je databáze:)

Ukládaní dat do databáze místo vlastních souborů (i když se mimochodem v nejnižší vrstvě pohledu jedná o to samé) má několik výhod - datábáze většinou dovoluje vybírat pouze některé položky, vyhledávat podle klíče..také často obsahuje agregační funkce, které jsou rychlejší, než kdybys obdobné činosti prováděl s proměnnými v php - například součet všech prvků v sloupečku, průměr, medián at.. Pokud bys použil jiný způsob ukládání dat- do klasického souboru, tak by sis tyto funkce musel vytvářet sám a stejně by byly výrazně pomalejší než funkce poskytované databází..
(A to jsem nezmínil, že databáze má ošetřen unikátní přístup k souborům a nehrozí tedy zápis a čtení najednou at.. )

Jinak řečeno, pokud potřebuješ ukládat data, která budeš pozdeji např. vypisovat do stránky, tak je databáze ideální místo k uložení těchto dat. Pokud chceš ale ukládat například jen logy z nějaké služby, tak databáze nebude asi správná volba - na logování je ukládání do souboru (php.net/fopen) většinou lepší :)

MySQL není jediná existující databáze (teda na wz.cz je jediná), je pouze nejznámější. Existuje obrovské množství lepších i horších databázových systémů, ale ty lepší jsou většinou pekelně drahé.. :)

No, a jak začít? To je težké - koukni se například na manuál mm.gene.cz - v úvodu je o MySQL něco napsáno.. pokud to člověk myslí vážně a databíze nikdy neviděl, tak někdy neškodí koupit alespoň krátkou knižní publikaci o tomto tématu..
To Vás zaujalo jen to slovo? Styl otázky tomu napovídá.

MySQL je databázový server, nástroj, prostředník, systém. Jednoduše databáze.

Takže si položte otázku: Co je databáze?

Pro úplné tupce je to vlastně Excel, ale je mnohem víc.
Databáze je vlastně kolekce tabulek, seznamu, které je možné mezi sebou i provázat.

Ale toto je na dlouhé povídání. Takže předávám slovo http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=731
<HTML>Já jsem se učil tuto nicneříkající (ale asi nejpřesnější) definici databáze:

<cite>Databáze je soubor informací, jako jsou znaky, čísla, diagramy, jejichž systematická struktura umožňuje, aby tyto informace mohly být vyhledávány pomocí počítače.</cite></HTML>
Nevěř jim ani slovo - chtějí tě oblbnout hezkými slovíčky! :-))
Zákeřňák google mi našel třeba http://mm.gene.cz/
Tomík: No, chtěl jsem si na stránkách udělat takové věci jako je guestbook, přihlášení a pod. a bylo mi řečeno že mám použít MySQL.
Freeze: Moc díky
cz.php.net/mysql - seznam php funkci pro komunikaci mysql
mm.gene.cz - strucny popis nekterych mysql prikazu
a jeste google.com wamp server - jednoduchy program pro instalaci apache a mysql pro win, tez phpmyadmin; jednoduche klikaci ovladani a nastavovani
* web pristup je pres localhost://
* config pro mysql je nastaven pro uzivatele root, heslo neni zadne
MySQL, PhpMyadmin klienta pochopitelne mam
jasny, jen to napsat. Ono jde nainstalovat pouze php bez mysql.
phpmyadmin ti vypisuje i mysql prikazy, ktere pouziva. to je vazne sikovny programek. Nehlede na to, ze tam jde zapnout takove neco jako explain a pod.

Chces prikaz pro vytvoreni databaze? (slozky s tabulkami)
vyklikas si vytvoreni databaze, zkopirujes prikaz a mas to.
mysql_query(prikaz jako string)
mysql_query("CREATE DATABASE `nazev`"); //tusim
Nic slozite.
Pak bys musel nastavit opravneni a tak...
Pres PHP ale spis budes vytvaret az tabulky.
mysql_query("CREATE TABLE `nazev`");
To už mám, ale neumím data z MySQL zpracovat v php, k tomu si budu muset něco přečíst.
forum s nazvem PHP?
http://www.webzdarma.cz/forum/read.php?f=2&i=43073&t=43073
pripadne si prostuduj a najdi, hlavne najdi, google, program, ktery uz s sql pracuje a funguje. Napriklad phpmyadmin?