nastavení dnešního data jako defaultní hodnoty

Ahoj,

mám formulář a rád bych, aby v případě nevyplnění některých údajů došlo k použití defaultních údajů.
Jeden sloupec má formát DATE a nevím co napsat do default, aby to tam vložilo aktuální datum (jenom datum, bez času).
Očekávám taky, že nastane problém, protože tady na wz je rozbitej phpmyadmin a není schopnej pobrat, že tu hodnotu opravdu chci NOT NULL. Takže druhá otázka zní, jakej přesně příkaz mám do skriptu napsat aby to změnilo formát sloupce v tabulce na NOT NULL.

Díky moc za rady.
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/timestamp.html
Díky.
A k druhé části dotazu? Našel jsem tady na fóru, že se má použít příkaz

ALTER TABLE tabulka MODIFY sloupec typ NOT NULL DEFAULT 'neco';

ale nevím, kde a jak přesně ho mám použít? Mohl by mi napsat někdo přesnou formulaci toho příkazu v php kódu? Nemělo by se nějak ošetřit, aby se ten příkaz spustil jenom jednou?

Díky.
Jako běžný SQL dotaz. Dej si to třeba do pomocného PHP souboru, který není součástí prezentace. Případně to můžeš dát do SQL okna phpMyAdmina, pokud už funguje.
Já vím, jak to má přibližně vypadat, ale potřeboval bych znát přesnout formulaci toho dotazu. Mohl bys mi jí napsat prosím?
Děkuji.
Schválně jsem uvedené části psal česky ;)

Místo "tabulka" bude jméno tabulky, kde je daný sloupec. Máš třeba tabulku "zaznam", tak místo "tabulka" bude "zaznam".
Místo "sloupec" bude název sloupce. Třeba máš sloupec "datum".
Místo "typ" bude odpovídající typ sloupce. Varianty INT, VARCHAR, DATE, TEXT apod.
Místo "neco" pak vložíš defaultní hodnotu.

Takže z popsaného příkladu bude tvar: ALTER TABLE zaznam MODIFY datum DATE NOT NULL DEFAULT '0000-00-00';
Tak jinak...
Má před tím příkazem být MySQL_Query?
Pokud ano, mám to dát do nějaké proměnné a pak to vyvolat nebo stačí přes to query a ten příkaz se provede? Má to být zakončený středníkem? Já vim jak vypadá ten příkaz, ale nevim jak to zadat do toho kódu.
Měl bych to nějak ošetřit aby se to spustilo jenom jednou?
Díky.
<HTML><em>Případně to můžeš dát do SQL okna phpMyAdmina, pokud už funguje.</em><br>
aneb udělej to dle této Kitovy rady. Do SQL okna zkopíruj výše uvedený dotaz a potvrď.</HTML>
Asi bude potřeba si něco přečíst o PHP+MySQL.

To, co jsem uvedl, je SQL dotaz. Tedy dotaz, kterým říkám databázovému serveru co má udělat.

Pokud chci zavolat tento dotaz v PHP, tak musím vytvořit spojení s databázi a pak v něm pokládat dotazy prostřednictvím php příkazu mysql_query('..SQL dotaz ..');

Parametrem mysql_query() je řetězová hodnota obsahující SQL dotaz. Jestli SQL dotaz vložíš jako řetězec nebo jako proměnnou je jedno. Tady jde jen o práci s proměnnými.
Tak děkuju všem za rady, ale mám špatné zprávy pro adminy WZ, protože jim ten not null prostě nefunguje. Zkoušel jsem oba způsoby, zadat do index.php:

MySQL_Query("ALTER TABLE `Zamestnanci` CHANGE `Oddeleni` VARCHAR( 40 ) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_czech_ci DEFAULT 'Nezařazen' NOT NULL");

(znění příkazu převzato z phpmyadmina). I napsat do SQL okna:

ALTER TABLE Zamestnanci MODIFY Oddeleni VARCHAR( 40 ) NOT NULL DEFAULT 'Nezarazen'

Ani jedno nevede ke kýženému výsledku. Řádek má stále označení nulový - ano a když přidám do tabulky nový záznam a Oddělení nevyplním, je tam prostě prázdno, žádná defaultní hodnota (a to byl cíl celé operace). Doufám, že se vám to brzy podaří zprovoznit, je to imho celkem důležitá věc.