SELECT datum_cesty GROUP BY datum_cesty v PHP

Zdravím. Mám na stránke PHPčkom dynamicky generovaný formulárový prvok SELECT, ktorý ma zobraziť rok uskutočnenej cesty vlakom, roky chcem zobraziť v SELECTE len raz (kvôli tomu použijem v dotaze GROUP BY). Problém je ale v tom, že stĺpec, z ktorého rok vyťahujem je typu DATE, teda potrebujem získať len prvé štyri znaky z reťazca. Skúsil som použiť SQL funkciu SUBSTRING, ale neviem kde všade ju v dotaze použiť. Viac napovie celý dotaz v PHP, ktorý mi ale nefunguje:
.
$sel="SELECT SUBSTRING('datum_cesty',1,4) FROM `cesty_sk` GROUP BY SUBSTRING('datum_cesty',1,4) ORDER BY SUBSTRING('datum_cesty',1,4)";
.
Môžte poradiť ako na to?
Myslím, že stačí:

SELECT DISTINCT YEAR('datum_cesty') FROM `cesty_sk` ORDER BY datum_cesty;


DISTINCT - odstraní duplicity, takže bude pouze jeden konkrétní rok
YEAR() - http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/date-and-time-functions.html#function_year
ORDER BY - seřadí od nejstarší po nejnovější
Ďakujem za námet. Vyskúšal som to, ale nefunguje, výstup Vášho dotazu je v názve stĺpca YEAR('datum_cesty') a jediná hodnota v stĺpci NULL. Každopádne sa s tým ešte pohrám a tiež si to pozriem v učebnici na vašich odkazoch - možno je to elegantejšie riešenie ako to moje uvedené nižšie
.
Riešenie som už našiel, funguje mi toto:
$sel="SELECT SUBSTRING(datum_cesty,1,4) AS sub FROM `cesty_sk` GROUP BY sub ORDER BY `datum_cesty`;";
Tipl bych si, že ta funkce má být YEAR(datum_cesty). Nemůžeš jen slepě opisovat.
Áno, bez apostrofov to funguje! Ďakujem za príspevky.
Chyby se stávají. Zvláště, když jdou jen tak z hlavy a bez vyzkoušení ;)