Jak na index?

Ahoj progrtamátoři, na mnoha stránkách jsem viděl, že základem je index.php a tento index se při kliknutí na odkaz opakuje v dalších stránkách v podobe index.php?neco=neco, chtěl bych se zeptat, jak se toto vytváří nebo do jaké kapitoly v PHP to spadá, předem děkuji za Vaše rady a tipy.
Spada to do uplnych zakladu PHP, najdi si radeji nejdriv nejake priklady na netu, nebo, mas-li uz nejake zkusenosti s programovanim, tak na www.php.net...

Kdyz mas adresu soubor.php?promenna=hodnota, pak v php skriptu, ktery se nachazi v souboru soubor.php mas promennou $promenna, ktera bude mit hodnotu 'hodnota', resp. v poli $_GET s klicem 'promenna' bude tato 'hodnota': $_GET['promenna'], toto neni zavisle na direktive register_globals v souboru php.ini. Prectes-li si potrebnou literaturu, pochopis to...
Díky ta tip, myslím, že vím co myslíš. Mě jde o to, že chci udělat stránku s hlavičkou a menu, který bude pořád stejný a bude se měnit jen obsah uprostřed..no nevim zda se vyjadřuju přesně, ale asi víš co myslím, hm?
To je v postate zakladni vyuziti PHP, lze to udelat napr. takto:

---- index.php: ----- (napr. index.php?page=about)



<head>

atd.
...
...

spolecny kod pro vsechny

nyni menici se obsah podle promenne:

<?php
if (file_exists("stranky/$page.php")): include ("stranky/$page.php"); else: include ("stranky/uvodni.php"); endif;
?>

Toto do souboru vlozi soubor about.php, nebo jakykoliv jiny soubor existujici v adresari 'stranky', ma-li parametr page v URL jeho nazev bez pripony. Pokud soubor uvedeny v URL neexistuje, nebo neni-li uvecen, vlozi se soubor 'uvodni.php'.
Myslím, že jsem to pochopil, kdybych někde uvízl, tak se ještě zeptat, přesto moc díky za pomoc
Jo jěště my vlastně není jasná podoba odkazu na ten měnící se obsah..
<a href="?page=stranka1">Stranka 1</a>
<a href="?page=stranka2">Stranka 2</a>
<a href="?page=about">About Me :-)</a>
...
atd.
To Michal:

Chápeš to?
odkaz bude ve většině případů směřovat na tu samou stránku, kde se momentálně nacházíš. Jakoby ji načteš znovu, avšak vždy s jiným parametrem za otazníkem a toho si PHP hlavně všímá, je to jako pro něj příkaz co má udělat.

Petr
Jo myslím, že to chápu, a kam budu chtít vložit ten měnící se obsah tam vložím tenhle kod:
<?php
if (file_exists("stranky/$page.php")): include ("stranky/$page.php"); else: include ("stranky/uvodni.php"); endif;
?>
že jo?
Já měl totiž pro každej odkaz(těch mám tak 20) úplně novou stránku kde se mi opakovalo i menu a když jsem chtěl přidat něco nového do menu, tak jsem předělával všech 20 stránek, což mi přišlo jako pakárna, kluci dík za radu..
Nejlepší je mít stránku rozloženou třeba na <DIVy>


...

<div>hlavička</div>

<div>levý sloupec</div>

<div>
<? if (file_exists("stranky/$page.php")): include ("stranky/$page.php"); else: include ("stranky/uvodni.php"); endif; ?>
</div>

<div>patička</div>

...

Prostě si to dáš tam, kam vlastně potřebuješ

Petr
nebo může být tabulka
<table>hlavicka</table>
<table>
<? if (file_exists("stranky/$page.php")): include ("stranky/$page.php"); else: include ("stranky/uvodni.php"); endif; ?>
</table>
<table>paticka</table>
to lze taky, ne?
Michal: Muze to byt jakkoliv, jak si to poskladas, to zalezi jen na tobe :-)
tak jo, díky moc
tak mi to hlásí následující chybu a ten obsah se mi nezobrazí:

Warning: main(stranky/uvodni.php): failed to open stream: No such file or directory in /3w/nazory.cz/s/student/default.php on line 281

Warning: main(): Failed opening 'stranky/uvodni.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /3w/nazory.cz/s/student/default.php on line 281
Neposkodils tu podminku, k tomuhle by vubec nemelo dojit...
No jo, já načítal index.php ale měl jsem načíst index.php?page=uvod,
už mi to chodí, díky moc
Nene, melo by to chodit, i kdyz nactes jen index.php
To bude tim, ze tam nemas soubor stranky/vychozi.php, coz ma byt stranka, ktera se zobrazi, kdyz neni nic zadano za index.php
Jo ja tam neměl tu výchozí, pak nebylo nic zadáno a mě to hodilo tu chybu, už mi to chodí..dík
A co to udělat třeba takto....

<?
//index.php

switch ($page)
{
case "1":
include('inc/stranka1.php');
break;
case "2":
include('inc/stranka2.php');
break;
case "3":
include('inc/stranka3.php');
break;
default:
include('inc/stranka1.php');
}
?>
IMHO zbytecne pracnej zpusob, je navic nutny pro kazdou existujici stranku pridat extra case...