echo 'text'; nebo echo "text";

Jaky je mezi tim rozdil krom toho ze v prvnim pripade muzu psat " normalne a nejde pouzit \n a musim oddelovat vypis promennych '.$prom.' a podobne
a v druhem pripade musim psat \" , funguje radkovani \n a nemusim oddelovat $prom.... ?
Napr:
1/ echo 'Text je: " '.$prom.' " slov dlouhy';
2/ echo "Text je: \" $prom \" slov dlouhy \n";

Nebo je to jen o tom co se komu lip pise... ?
Kde je receno, ze v prvnim pripade nemuzes nasat radkovani? Muzes. Ale je k tomu potreba zobrazit specialni znak.
a kdyz, muzes napsat preci 'xxx' . "\n" :)
' xxx ' - proramatorske uvozovky, kde nemusis zalomitkovavat spoustu veci
" xxx " - to nevim, jak se nazyva, ale spravne bys mel zalomitkovavat zpetna lomitka a pod, casto to vidis u regularnich vyrazu, jak to bez tech lomitek nejde. A taky nejaky znak je klicovy vyraz.
v JS jsou treba lomitka u "xxx" povinna a spousta lidi to tam proste dava bez nich. Ono to funguje, ale ve zvlastnich pripadech ne a potom se ptaji na JS foru, co maji spatne. Nemuzu za to, ze si neprecetli dokumentaci k JS nebo maji spatny zdroj, knizku...

Ale jinak o tom nic vic nevim, takze rad si prectu odpoved nekoho dalsiho.
(mozna jakpsatweb.cz - forum PHP ...)

3/ echo "Text je: \" {$prom['ahoj']} \" slov dlouhy \n";
4/ <?php $t = "Text je: \" {$prom['ahoj']} \" slov dlouhy \n"; ?> ... <?=$t?>
5/ echo "Text je: \"". $prom ."\" slov dlouhy \n";

4 - treba nemusi fungovat, pokud hosting nema povolene zkracene vyrazy pro funkce.
5 - kde je psane, ze to take nemuzes teckovat?
Ja osobne pouzivam tvoji variantu 2 pro poskladani SQL dotazu, je to takove pekne
$dotaz = "SELECT * FROM $mapa_tab WHERE `mapaid` = '$Xcislo' LIMIT 1";
Jo to s tim 'xxx' . "\n"; delam taky jen me zajimalo proc to tak je, jestli to ma nejaky vetsi vyznam...
Jen bych dodal, že i pole jde zapsat bez nutnosti spojovat řetězce. Následující zápisy fungují:

$a['b'] = "blabla";
$a[123] = "bleble"
$c = "b";
echo "tohle $a[$c] funguje";
echo "tohle $a[b] funguje";
echo "tohle $a[123] funguje";

PHP nenakládá stejně s apostrofem a uvozovkami.
V apostrofech se neprovádí hledání proměnných (takže předchozí tři příkazy echo by s použitím apostrofů prostě vypsaly řezětec znak od znaku a ne skutečný obsah těch polí) a ani speciální znaky zapsané pomocí escapovací sekvence nefungují:

echo "konec řádku jde použít \n";
echo 'konec řádku nejde použít \n';
<HTML>Tom: souhlasím ;)</HTML>
jestli umis anglicky, tak http://cz.php.net/manual/cs/language.types.string.php
jak píše donny. (existuje to taky v české verzi, tak nemusíš umět anglicky)
Shrnu to.
"" - vyhodnocuje se vnitřek
'' - vnitřek se vypíše tak, jak je

k "" a proměnným uvnitř. Jednoduché proměnné, za kterými je mezera jsou ok. Složitější, buď připojit nebo použít {}

"" - interpreter se musí víc snažit, je to tedy pomalejší jak '', mnohdy ale přehlednější. Je tedy na uvážení jestli nechat text přehlednější nebo provádět nějaké optimalizace, aby byl celý výsledek rychlejší asi o 60% (2.2j : 1.5j; j - jsou libovolné vámi zvolené časové jednotky ;-) ), což je poměrně dost.
Osobně dávám přednost přehlednosti před rychlosí, ale může se stát, že budete potřebovat rychlost.
Hm tak se přiznám že o této funkci složených závorek {} jsem nevěděl. Člověk se pořád něčemu učí :)
no, já mám takový pocit, ale je to jenom moje doměnka, že to bylo jako pvní, že když se v "" objevily složenky, že se interpreter snažil vyhodnotit to, co v nich je.
ja osobne jsem si zvykl pouzivat apostrofy (') vsude, kde je to mozne. jinak davam vse do {} (co kdyz hned po nazvu promene pokracuje text?)