SELECT narocnejsie

Dobry den,

chcel by som sa opytat, je mozne spravit v mysql select tak, aby mi vybral iba jeden krat z tabulky udaj, ktory sa v tabulke opakuje, a tiez aby bol zachovany limit pre dany select.
napr.
tabulka
id | meno | kategoria | popis | status
1 | prvy | 1 | popis1 | 1
2 | druhy | 2 | popis2 | 1
3 | prvy | 3 | popis3 | 1
4 | treti | 2 | popis4 | 1
5 | prvy | 1 | popis5 | 1
6 | stvrty | 2 | popis6 | 1
7 | prvy | 1 | popis7 | 1

teda ak mam v tabulke tri udaje s rovnakym menom prvy pri ktorych je kategoria 1 by mal byt v selecte iba raz a nie tri krat, pricom prvy ktory je v inej kategorii by v selecte uz bol
je to zrozumytelne?

ale dolezite je aby sa mi limit nezmenil

dakujem
Pokud jsem dotaz správně pochopil, tak ano, je to možné.
No hej ale potreboval by som radu, ako to spravit. dakujem
Nasiel som nieco co by mi mohlo k tomu pomoct a to DISTINCT, musim ho ale spojit pre dva stlce zrejme
lenze je to trochu komplikovanejsie, ide o dve tabulky , pricom v jednej sa nachadza meno a v druhej sa nachadza kategoria,

chcem aby mi vybralo iba jeden riadok pre viac rovnakych hodnot pri mene aj kategorii,

ako bolo vysie uvedene. ako do tohoto zakomponovat ten distinct?
DISTINCT pouze eliminuje duplicitní řádky v celém rozsahu. Když vezmu ten tvůj výpis, tak ani jeden řádek není duplicitní, protože sloupec popis je pro každý řádek jiný. Pokud tento sloupec vyřadíš, pak se duplicity eliminuji.

Pokud však chceš ponechat popis, pak bys už musel využít seskupování GROUP BY.
moj select vyzera nejak takto
SELECT prod.*, prod_desc.name FROM prod, prod_desc WHERE '....nejaky where prikaz...." LIMIT 0, 15);

problem je v prod_desc.name a prod.categories (categories je zahrnute v tej *) tieto ak su vo viacerych riadkoch rovnake ma byt iba jeden krat v selecte takyto riadok, ostatne stlpce v tomto riadku sa ale lisia
miro: Už Tomík tě odkázal na GROUP BY, ty ses na to očividně ale ani nepodíval.

Pokud jsem pochopil záměr správně, tak dotaz bude vypadat asi takto:
SELECT prod.*, prod_desc.name FROM prod, prod_desc WHERE prod_desc.id = prod.id AND _dalsi_podminky_ GROUP BY prod_desc.name LIMIT 0, 15

Případně pokud chceš slučovat i podle kategorie, tak:
SELECT prod.*, prod_desc.name FROM prod, prod_desc WHERE prod_desc.id = prod.id AND _dalsi_podminky_ GROUP BY prod_desc.name, prod.categories LIMIT 0, 15

___
Když si MySQL nenajdeš sám, tak tě na něj odkážu: http://www.junext.net/mysql/
ale nie vsimol som si to , len som si nebol isty ci to nejak neobmedzi dany select o nejake produkty, napr. ak by boli dva produkty v roznych kategoria s rovnakym menom, tak by sa mali zobrazi obe, group by som si nebol isty ci to osetri
Však to vyzkoušej a uvidíš. Lépe to pochopíš a naučíš se to. V phpMyAdminovi to budeš mít i hezky názorné.