PI - jak se vypocita????

Otazka je dana.. ja osobne jsem to nevypatral ani na iNETU, tak jsem zvedavy jestli to nekdo zvas vi.
22
---
7
Master: google znas ? pak predpokladam neni tak tezke zplodit dotaz jako "computing ludolf number" nebo neco podobneho ne ?

Lukasik: checht, vzdyt to ulitava uz na 3. desetinnem miste ;-)
pokud jsi to myslel jako vtip, mel jsi napsat smajlik
Netod je spousta a nejen google ti jiste napovi :o) ... ideove si vzpominam na tyhle:

1. Aproximovat kruh pravidelnum n-uhelnikem a pak zpocitat jeho obsah pro limitu, kdy ... n -> nekoneca

2. statisticky ... generovat nahodne body v rovine ve ctverci <0..1> X <0..1> a pocitat, ktery body padnou do kruhu se stredem S=[0.5, 0.5] a polomerem R=0.5 ... z pomeru poctu bodu uvnit a vne ve srovnani pomeru obsahu kruhu a ctverce se to Pi da taky odvodit.

3. Dal jsou na to nejaky dalsi rady (tusim, ze nejrychlej konvertovalo neco s tangentama) ... ale tyhle skripta mam uz hoooodne hluboko, tak se mi je nechce vytahovat :)))

Na co ze to vlastne potrebujes? ...

Radek
poměr obvodu a průměru kruhu (sakra to už je dávno, co jsem tohle dělal :-) )
>poměr obvodu a průměru kruhu

to vi kazdy a ani jsem se na tohle neptal vim co to je kolik to je, ale jakym vzorcem se to vypocitava to nevim !!!
Kazdy rika neco jineho, ale nemuze prece existovat tolik zpusobu aby bylo napr vzdy prnich 10000 des. mist stejnych !!!

Googlem jsem hledal, prosel vsechny CZ page a nikde nic :(
Teda Master, ty ses mi ale srandista :o) ... z toho navodu se to necha po mirnem intelektualnim usili preci snadno odvodit :o)

Dneska vdecim panu bohu, ze se se mnou neprevrhla tmavaj, tak mu dluzim jeden dobry skutek ... vyhrabal jsem tu knizku a snad ti to bude co k cemu :o)

by Leibniz:
Pi = 4*suma(i=1..oo, (-1)^(n+1)/(2n-1) = 4*(1 - 1/3 + 1/5 - 1/7 + ... )

by Gaus:
Pi = 48*arctg(1/18) + 32*arctg(1/57) - 20*arctg(1/239)

(bez zaruky a dukazu ... [1] Matematika kolem nas, Zdenek Opava, str. 55)

> ale nemuze prece existovat tolik zpusobu aby bylo napr vzdy prnich 10000 des. mist stejnych !!!

V tom je prave kouzlo matematiky a vidis, ze to jde i bez MONOPOLU na vypicet cisla "Pi" ;~)))

Radek
2 mira: To nebyl vtip, takhle pokud se nepletu nam to vysvetlila ucitelka...
teda to te celkem lituju...
no to
22
---
7
je nesmysl..

i dkyz svym zpusobem nelhala protoze se tak PI opravdu pocita, ale podle Ludolfa ne! Myslim ze tak definoval PI Archimedes (presneji: 220/70 ale to je stejny)
Presneji??? ... nerekl bych, ze 220/70 je o neco presnejsi nez 22/7 ;~)

Radek
radek:

heh?

222/70 = 22/7 !
??? ... Bud jsem blbej nebo mam dlouhy vedeni :) ... preci ...

222/70 != 22/7

Radek
hihi :)

222/70 je opravdu: != 22/7 :)

Tim presneji nemyslim presneji k Archimedovu cislu, ale ze to tak definoval..
jako 220/70 a 22/7 je jenom zkracena verze, jinak vysledek je samozrejme stejny
Opravdu banda idiotů (bez urážky).
6 příspěvků jen o tom, jak se krátí a rozšiřují zlomky :(
Tak tohel se me dotko :o) ... ale abys nerek, ze jsem suchar, pridavam prispevek 7mi :)))

Napada nekoho proc zrovna 220/70? ... to jako ... (220V v zasuvce)/(10*7dnu v tydnu) ???

Radek
zda se, ze hranice blbosti/vtipnosti mohou byt jeste dale prekonavany ;)
A proč né třeba
2200
------
700

:o)
Protože byl línej psát tam ty nuly.
Dobrý Radku. Když jsem se sem naposledy koukal, měl jsem chuť zašátrat do svých poznámek z prváku o řadách, ale pak jsem to nějak pustil z hlavy. Stejně je to bída - tohle bych si měl pamatovat. :-)
Ježiš radku, nechceš mi doufám tvrdit že chodíš na střední že ne?

22/7 = 220/70 = 2200/700

vzpomen si na kraceni zlomku... 220/70 vykratime 10 a zbyde 22/7 => vznikne ten zakladni => vzdy stejne cislo...
Jo, Lukasiku ty nevis.. hahaha
heh? co nevim?:o).
treba to, ze:
_
0.9 == 1
(nula cela devet periodickych)

a myslim to vazne, kdo se chce (lukasiku) hadat, at mi vleze na hrb, tady je dukaz:
_
x=0.9 _ (nula cela devet periodickych)
->10x=9.9 (devet celych devet periodickych)
_ _
9x=9.9-0.9 (devet celych devet per. minus nula celych devet per.)
9x=9 vydelime deviti...
x=1

z cehoz plyne to nahore...

mejte se a ucte se matiku :-)

j
sorry za ty carky (podtrzitka), nedoslo mi, ze ten font nema stejnou sirku :-(