nastavení CHMODu

Zdravím vás přátelé,

chtěl bych vás poprosit o pomoc. Rád bych nastavil jednomu souboru v PHP hodnotu Chmod (třeba 0755), ale protože nemám možnost používat FTP klienta (jen webové rozhraní), potřebuju ji vytvořit v PHP. Zkoušel jsem různé zápisy [např. chmod (<<nazev souboru>>, 0755); ] ale nějak to nefunguje. Jestli to tedy jde nastavit jinak než pomocí FTP klienta, prosím o pomoc, díky
nechcel si napisat "...nastavit adresaru...?"
ne ne, mám na disku soubor, a tomu se má přiradit chmod hodnota, jinak se s ním nedá pracovat. když sem to moh dělat ftp klientem, tak to bylo v pohodě, tam se jenom zaškrtly políčka a bylo to, ale tedkom nevim jak na to
chmod() je funkce, "hodnota chmod" je blbost. to jenom pro poradek :-). chces zmenit pristupova prava k souboru/adresari (tj. vlastne k souboru. ze jo ;-) ). proc?

kod chmod('./filename', 0755) samozrejme funguje, proc by nemel?
neco jinyho je, ze tim nezamezis pristup k tomu souboru z webu atd atd atd...
jasně, chci nastavit přístupový práva k souboru. Ne že bych to vyžadoval, ale vyžaduje to skript na heslo. Pokud změním například v souboru "alfa" heslo, musím mu nastavit přístupový práva (před tím sem to dělal přes eftýpko). Když nenastavím práva, skript, který je jinde, nefunguje.

Prosím prosím, poraďte, jak to mám udělat v PHP. Přes tu funkci chmod to nefunguje...
? posli ukazku toho skriptu, co ma fungovat a nefunguje.
nazdarek tomino,
ja ti sice neporadim,ale mel bych prosbu na tebe. Je to prave ohledne pristupu k souboru, ktery ma nastavený nějaká práva. Cist z něj jde, ale kdyz ho chci přepsat tak "pristup zakázan". Jak s nim mužu něco udělat? Hesla vsechny znam, jen nevim jak je tam dostat.
pokod jsi udelas cas a odpovis mi tak prosim co nejpodrobneji, a ukazky kodu jen vítám
Dík moc
tady je ten skript, který ze souboru massima.php vybírá hesla, který sou zapsaný
uzivatel:heslo. Tady tomu souboru massima.php jsem nastavoval prava pomoci eftypka, ale vůbec nevím, jak to mám udělat ručně (přes webový rozhraní). Jinak ten skript občas funguje, občas ne. Nevím, čím to je. Je stažený z tý stránky www.brave-pages.com nebo cz nevím přesně jak ta adresa už byla, zatím zdarec

<?php
$auth = false;
// přeskočit autorizaci na Windows
if (ereg ("Win32", getenv ("SERVER_SOFTWARE"))) {
$auth = true;
}
else {
$PHP_AUTH_USER = $_SERVER['PHP_AUTH_USER'];
$PHP_AUTH_PW = $_SERVER['PHP_AUTH_PW'];

if (isset( $PHP_AUTH_USER )
&& isset($PHP_AUTH_PW)
&& (ereg(".",$PHP_AUTH_USER))
&& (!ereg("^(<\?php|\?>)$",$PHP_AUTH_USER))
&& (ereg(".",$PHP_AUTH_PW))) {

$filename = 'alamejda/massima.php'; // soubor s hesly
$fp = fopen( $filename, 'r' );
$file_contents = fread( $fp, filesize( $filename ) );
fclose( $fp );
$lines = explode ( "\n", $file_contents );

foreach ( $lines as $line ) {
list( $uzivatel, $heslo ) = explode( ':', $line );
if ( ( $uzivatel == "$PHP_AUTH_USER" ) &&
( $heslo == "$PHP_AUTH_PW" ) ) {
$auth = true;
break;
}
}
}

if ( !$auth ) {
Header( "WWW-authenticate: basic realm=\"Soukrome\"");
Header( "HTTP/1.0 401 Unauthorized");
echo 'Spatny uzivatel nebo heslo.';
exit;
}
}
?>
ještě doplnění k tomu skriptu: ten skript má jméno auth.php a soubor s hesly massima.php. Já potřebuju nastavit práva souboru massima.php. U auth.php je to snad jedno. Nic o nastavování práv pomocí PHP nevim, takže se nedá svítit, jinak bych rád pomoh, diderote. Ale zkus to pomocí toho FTP klienta a nastav mu práva 777, respektive 0777, nebo jen zaškrtni políčka v nastavení CHMODu.