Ochrana guestbooku proti spamu

Konešně jsem si udělal opatření proti spamu. Jenom jsem se chtěl zeptat, jestli to lze nějak obejít. Kromě změny hodin na počítači :D


$ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"];
$cas = time();

$cas_plus_dve = $cas - 2*60;

$vysledek=mysql_query("SELECT ipcko, datum_prispevku FROM navstevnici WHERE ipcko='$ip' and datum_prispevku > '$cas_plus_dve'");

$pocet_ip = mysql_num_rows($vysledek);

if($pocet_ip > 0){echo "<h2>Do této knihy návštěv, se nebude spamovat !</h2>";}
else {
No, já si nejsem moc jist tímto zabezpečením. Jednak nevím, odkud se v navstevnicich vzal předchozí záznam a taky nevím, kdy projede tento skript.
Schéma uživatele:
Napíše přispěvek, přesměruje ho to na knihu návštěv, ale pokud během 2 minut (2*60 sekund) zase přejde na formulář (kontrola je provedena podle času posledního příspěvku z dané IP adresy), zobrazí se mu místo formuláře jenom hláška.

Mě se to zdá jako docela jednoduché a důkladné řešení.
No to sice jo, ale zabrání to jen spamování jedním uživatelem. Měl jsem pocit, že máš problém s boty kteří to tam posílají třeba jednou denně.
Oprava: sorry spletl jsem si s někým jiným.

Myslim že by to tak fugovat mohlo.
:D kdyby mi tam nějaký boot posílal SPAM 1x denně tak bych zablokoval vkládání z té IP to je jasné
Podle mých zkušeností přijde robot vždy z jiné IP.
jako efektivní mi přijde sledovat čas, který uplyne mezi příchodem na stránku a odesláním příspěvku.Robot je s psaním velmi rychle hotov, člověku trvá napsat příspěvek déle. Uplyne-li mezi načtením stránky a odeslání příliš krátká doba tak je to spam