Aktualizace Chrome a přechod na HTTPS protokol

Podpora > Provozní informace > Aktualizace Chrome a přechod na HTTPS protokol

V dnešním digitálním světě se setkáváme s neustálými změnami a aktualizacemi, které mohou mít dopad na naše online aktivity. Google Chrome, jeden z nejpopulárnějších webových prohlížečů, nedávno provedl aktualizaci, která mění výchozí nastavení a automaticky přesměrovává uživatele na webové stránky s šifrovaným protokolem HTTPS. Tento krok, ačkoliv má za cíl zvýšit bezpečnost online prohlížení, bohužel vytváří komplikace pro uživatele našich služeb, zejména pro ty, kteří využívají verzi Zdarma.

Omezení programu Zdarma a dopad na přístupnost z Chrome


Verze Zdarma našich služeb, primárně určená pro testování a výuku, bohužel neumožňuje šifrování prostřednictvím HTTPS protokolu. Vzhledem k tomu, že Google Chrome je nejpoužívanějším webovým prohlížečem na světě, může tato situace ovlivnit velké množství návštěvníků vašeho webu. Ti, kteří používají prohlížeč Chrome, se při pokusu o přístup k webovým stránkám hostovaným v této verzi služby setkají s upozorněním, že HTTPS je u varianty Zdarma nedostupné.

Ostatní prohlížeče, jako jsou Firefox, Vivaldi a Opera, nadále umožňují přístup k webům bez problémů.

Nastavení Chrome pro práci s HTTP

Ačkoli existuje možnost manuálně upravit nastavení prohlížeče Chrome tak, aby akceptoval i nešifrované protokoly, je důležité si uvědomit, že tato změna bude mít vliv pouze na vaše vlastní zařízení. Ostatní uživatelé, kteří navštíví váš web prostřednictvím Chrome, budou i nadále čelit problémům s přístupností.

Doporučení pro bezproblémový přístup: Program Základ

Pro zajištění hladkého a bezproblémového přístupu na váš web všem návštěvníkům, bez ohledu na používaný prohlížeč, vřele doporučujeme přejít na náš program Základ. Tento balíček nabízí nejen šifrovaný HTTPS protokol, ale také web bez reklam a řadu dalších výhod. Aktuálně je k dispozici se slevou 30%, začínající na ceně 13Kč za měsíc, a aktivovat jej můžete přímo v administraci našich služeb.


Ruční úprava konfigurace Chrome

Chcete-li i nadále navštěvovat webové stránky na nešifrovaném HTTP protokolu prostřednictvím prohlížeče Chrome, můžete provést následující úpravu konfigurace. Důrazně však upozorňujeme, že tato změna ovlivní pouze nastavení vašeho prohlížeče.

  1. Do adresní řádky prohlížeče Chrome zadejte: chrome://flags/
  2. V zobrazeném menu vyhledejte sekci "HTTPS-Only Mode" nebo "HTTPS Upgrades" (název se může lišit v závislosti na verzi prohlížeče).
  3. V této sekci změňte nastavení na "Disabled" (Zakázáno).
  4. Po provedení této změny bude nutné prohlížeč restartovat, aby se nová konfigurace projevila.

Pokud vám aktuální návod nepomáhá nebo nemůžete v nastavení Chrome najít příslušnou volbu, zkuste prosím následující kroky:

  1. Do adresního řádku prohlížeče zadejte název vaší domény včetně HTTP protokolu, například http://vasedomena.cz.

  2. Odkaz na náš starší návod najdete zde.Další informace o uvedeném problému najdete např. zde: 

https://blog.chromium.org/2023/08/towards-https-by-default.html
https://ghacks.net/2023/08/17/google-chrome-to-enable-https-first-by-default-for-all-users/