prohledávání databáze

ahoj,
mam zase problém, ač nevim, v čem mam chybu.

mam tabulku autoři, do který ukládám ídečka (čísla). pokud se nachází v jednom řádku víc autorů, rozděluju je čárkama (z obou stran).
takže to vypadá asi nějak takto:
,10,11,32,
18
,25,10,

no a pak potřebuju vyhledat všechno, na čem se ten autor podílel, takže u autora č.10 potřebuju řádky 1 a 3. používám tento sql příkaz:

SELECT * FROM clanky WHERE autor LIKE '$autor' OR autor LIKE '%,$autor,%'

jenže fungujou jen ty části, kde je jeden autor

zkoušel sem i samotný SELECT * FROM clanky WHERE autor LIKE '%,$autor,%'
jenže mi to stejně nic nenajde

nevim, co s tim. budu rád za každou pomoc.... díky.
SELECT * FROM clanky WHERE autor LIKE '%,$autor,%'
tohle by ti teoreticky fungovat melo,ale kdo vi...

zpusob co pouzivas jsem jeste nevidel, je to katastrofa :)

napis proc ukladas do jednoho radku vic IDautoru a ja ti navrhnu jine lepsi (nejlepsi) reseni
nebudu přece dělat 10 sloupců, tohle je nejsnadnější řešení, ale když to nefunguje tak nevim.... tak poraď lepší.
no pokud vim tak u kazdyho clanku mas i ID autora ne?
proc teda to psat jeste nekam jinam?

nevim presne jak to tam mas tak to kdyztak napis jestli jsem to napsal tak ze to nemuzes takhle pouzit..
A co takhle jenom LIKE '%$autor%'. Ty čárky tam snad být nemusí.

Jinak takhle se to opravdu neřeší. Sloupce přidělávat nemusíš, ale naopak řádky. Pokud to máš tak, že třeba jeden článek napsalo více autorů, tak vložíš více řádků, se stejným názvem článku - pro každého autora zvlášť. Pokud napíšeš konkrétněji, co potřebuješ v té tabulce mít, tak já Ti ji klidně navrhnu, neboť tohle je prasárna.
Master> v tom neni problém, mam tabulku clanky, ktera obsahuje ID clanku, naky blbosti, samotnej obsah (text) a ID autorů.

nevim, mě spíš přijde, že je prasárna to s těma více řádkama.... ty články sou poměrně velký a tak by to zabralo víc místa. i když by ten text moch bejt jen v prvnim řádku. ale to je složitý.

LIKE '%$autor%' jsem zkoušel taky, jenže žádný LIKE mi nejde...
přitom v jinym skriptu mi zas podobný hledání LIKE '%$neco%' funguje skvěle, nevim, kde je chyba, proč to nefunguje.

v tý tabulce mi prakticky stačí ID, nazev a autor. líp to asi nenavrhneš ;o)
no ze by psalo jeden clanek vice autoru?
to spis jeden autor vice clanku ne?

v tom pripade neni co resit.. leda ze by jsi byl sefredaktor Hromu :)))
Aha, tak to jsem chtěl vědět. Tak to se pak dělá tak, že máš tabulku, kde je vždy na řádku id článku a id autora. To je standardní řešení, kdy chceš provést relaci m:n a to tak, že uděláš jednu pomocnou tabulku a rozdělíš to na relace m:1 a 1:n. Neboli máš tabulku články, kde jsou id článku, název, text ..., dále tabulku autoři, kde je id autora, jméno, email ... a pak máš tabulku publikace, kde je id článku a id autora. To je právě ta pomocná, přes ketrou se spojuje. Tam pak už pracuješ jen s malým oběmem dat (id) a pro každoý článek je tolik řádků, kolik bylo autorů a pro každého autora tolik řádků, kolik napsal článků.
A takhle se to opravdu dělá a je to vzorový příklad.
jo, tak už mě to taky napadlo, tak je to fakt nejlepší. díkes za pomoc.