SQL dotaz

Mám takový problém, mám udělaný dotaz SELECT a v něm podmínku WHERE $promena=neco a za tu promenou dosazuji hodnotu z formulare, vse mi funguje, ale jeste bych chtel, aby kdyz nekdo zaskrtne hodnotu nezadano, aby se mi zobrazila data nezavisle na te podmince. Jinymi slovy, aby v tomto pripade byla podminka $promena=neco true pro vsechny zaznamy. Jde to nějak udělat, chci pak dělat složené podmínky a dost by mi to ulehčilo práci.
Diky
napis onen kousek toho formulare a tu podminku..
takhle to moc nechapu
Máš asi namysliaby se za určité podmínky stou podmínkou vůbec nepracovalo ?

Uděláš třeba if($nepracuj != "nepracuj"){$podminka = "$promena=neco";}

SELECT ... WHERE $podminka

A proměná $promená se bude rovnat nějakou hodnotu jen pokud ve formukláři uživatel nezaškrtne nezadáno
2Mike: Tak jsem to myslel :-)
to je přeci trivka:

schématicky bez správné syntaxe:

if (proměnná_z_formuláře != "") sql s podmínkou where blabla;
if (proměnná_z_formuláře == "") sql bez podmínky;

jasný?
No v tomhle problém nebyl, sice jsem to tu nepsal, ale kdyby tam byla jen jedna podmínka, tak je to OK! Ale já v tom formuláři mám 3 možnosti třídění, podle druhu auta, podle ceny a podle značky a u každýho bych chtěl mít možnost - nezadáno, jako aby se to do tý podmínky nepočítalo, no a kdybych to dělal tímhle způsobem, tak by to bylo dost dlouhý, tak jsem chtěl vědět, jestli to nejde nějak obejít tou univerzální proměnnou... Jako, že kdyby se zaškrtlo nezadáno, tak by se ta proměnná naplnila tou univerzální hodnotou a na výsledek by pak neměla vliv :-) Asi to blbě píšu...
Pokud použiješ to co sem psal akorát 3x a do toho sql azu nacpeč ty 3 proměné za sebe jednoduše
$podminka $podminka1 $podminka2

tak to pojede v pohdě
Aha, tak jo! Jen ještě jeden dotaz, tak jak to píšeš, tak se mi to zdá logický a asi to bude i fungovat, ale co se teda přiřadí do ty proměnný pro tenhle případ?

if($nepracuj == "nepracuj")

To se pak ta podmínka

SELECT ... WHERE $podminka

vykoná nebo ne? Má se tam přiřadit jen třeba prázdný řetězec?
$nepracuj == "nepracuj" tato podmínka je splněna pokud je zaškrtnuto políčko nepracuj a provede se obsah závorky pokud není podmínka splněna (políčko nepracuj nenízaškrtnuto) proměná $podminka je prázdná.
Samozrejme, ze v tomto pripade je nejlepsi inicializovat promennou $podminka na prazdny retezec.