Duplicita - malá / velká písmena

Dá se nějak udělat to, aby DB ve sloupci typu VARCHAR nerozlišovala velká a malá písmena?
Např. když mám v tabulce záznam 'Adam' a chci vložit záznam 'adam', tak chci, aby mi to hodilu chybu - duplicitu.
Díky
T.
Já si myslím, že by to šlo. Před vložením do DB příspěvek od uživatele převedeš na malá písmena pomocí fce strtolower() a totéž uděláš s příspěvkem z DB a porovnáš:

Ale teď mě napadlo, jestli by vůbec nebylo v tvým případě lepší ty jména do DB zadávat ve všech malých písmenech a ve výstupu pak pomocí fce ucfirst() zvětšit každé první písmeno. Pokud by si to měl takhle, tak:

if(mysql_num_rows(mysql_query("select id from tabulka where jmeno like ".strtolower($jmeno)."")) > 0){
//zamezíme vložení do DB
}else{
//jméno vložíme
}

P.S.: Snad by to mělo šlapat
jo, dík, tak by to určitě šlo a možná to tak budu muset nakonec udělat,
ale radši bych se vyhnul tomu dotazu navíc :-)
BTW zapomněl jsem dodat - ten sloupec je samozřejmě UNIQUE
nevim jak tobe, ale me databaze nerozlisuje maly/velky.......... Tragos mi vyhodnoti stejny jako TRAGOS tRaGOs apod.
To HumanoidVani: nerozlisuje ti to databaze tady na WZ nebo nekde jinde? Protoze me to na localu taky nerozlisuje, ale tady (na WZ) jo
Tragos: Na windows nerozlisuje, na Linux/Unix/BSD ano.
Sojkovec: Takze tomu mam rozume tak, ze pod Linuxem s tim nic neudelam a vzdycky budu muset nejdriv SELECTem zjistovat, jestli uz tam ten zaznam neni? (jak to psal Petr Blaha o par vzkazu vys)
Tragos: Jo
Sojkovec: nééni to tím. todle, co si právě řekl se týká názvů tabulek a databází, protože jde o záležitost filesystému. Ale co zkusit použít při každým připojení k DB
SET CHARACTER SET....
viz mysql manuál.
>> todle, co si právě řekl se týká názvů tabulek a databází

To ja mel i na mysli. Trochu jsem prehlidl, kde ma presne problem.