kodovani a databaze

tak problemy s kodovanim me uz zacinaji pekne stvat. Dostal jsem za ukol hodit na jeden web i cizojazycne verze, mezi kterymi byla i francouzstina. Pracuji v jednom editoru a nenapadlo me, ze bude zamenovat urcite znaky. Kdyz jsem tam vkladal zkopirovany text, a se striskou(^) a znaky s obracenou carkou proste ignoruje a misto toho vlozi normalni a, proste bez tech diakritickych znaku.
Ok, tak jak jsem na to prisel, vykaslal jsem se na editor a zkusil to v notepadu. Ten me nezklamal, ale musel jsem to ulozit s kodovanim UTF-8. Tak ty znaky, ktery jsem chtel, se mi uz zobrazuji, to jsem rad, ale data, ktera nacitam z DB, kde je nastaveny kodovani latin2_czech_cs, se mi zobrazuji spatne. Misto jakyhokoliv pismenka s diakritikou se mi zobrazi ctverecek.
Tak me napadly 2 reseni:
zmenit kodovani DB(bojim se, ze se mi vsechny data, co tam mam, zmeni)
znovu to spravit a ulozit v programu, ktery neignoruje ty zminene znaky a pritom neuklada v unicode(?)

co myslite? co s tim?
nechapu proc sem pisu, stejne na to vzdycky prijdu sam :)

nakonec me vysvobodila kombinace notepad a SET CHARACTER SET utf8
ale bylo to napinavy... :)
Nejdřív použij hlavu a až dojdou nápady využij fórum ;)
Ja osobne vzdy mam v databazi polozky BINARY a nikdy jsem nemel problem. Jinak v HTML pracuju jiz dlouho UTF-8, je to jistota.
tohe (strelka.unas.cz)
Tak ja mam treba Far a ten ma default kodovani win-1250 nebo Dos a diky SET NAMES jsem s tim tez zadne problemy nemel. Bohuzel v jinem kodovani webky delat nemuzu, leda si doinstalovat charsety do faru :)